msza na zywo banner

Jak dobrze przeżyć Wielki Post z dziećmi?

wielki post z dziecmiZadajemy sobie pytanie: jak i czy w ogóle wprowadzać dzieci w nabożeństwa wielkopostne, takie jak droga krzyżowa czy gorzkie żale?

Czytaj więcej...

Posty nakazane zachowywać

postPrzykazania kościelne są zaproszeniem do współodpowiedzialności za Kościół, zachęcają do przemyśleń, czy wiara ma wynikać z tradycji, czy z przekonania. Rozmowa z ks. Krzysztofem Koskiem, doktorem prawa kanonicznego, rzecznikiem archidiecezji warszawskiej

Czytaj więcej...

Popielec – piękno symbolu i gestu

popielec19W świadomości wielu wiernych pokutuje niewłaściwe przekonanie, że okres Wielkiego Postu jest ponury i smutny. Okazuje się, że jest to prawdziwy czas łaski od Pana: ludzie odzyskują właściwe proporcje w swym życiu i wprowadzają pożądaną korektę w hierarchii wartości. Jeśli też decydują się na większą ascezę, to przecież w niedalekiej perspektywie dostrzegają już radość i słodycz świętowania.

Czytaj więcej...

Święto Katedry św. Piotra Apostoła

bazylika sw piotraŚwięto Katedry św. Piotra Apostoła, obchodzone 22 lutego, przypomina o tym, że Kościół jest powszechny, czyli katolicki i apostolski, a Rzym jest miejscem, gdzie św. Piotr złożył świadectwo wiary i miłości do Jezusa, oddając za Niego swoje życie.

Czytaj więcej...

Ofiarowanie Pańskie

Ofiarowanie PańskieOfiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej opisuje Ewangelista Łukasz. Ósmego dnia nowo narodzone Dziecko otrzymało imię zapowiedziane przed Jego narodzeniem. Według Księgi Kapłańskiej (12,1-8) każda kobieta w 40 dni po urodzeniu chłopca powinna była przyjść do świątyni i poddać się obrzędowi oczyszczenia. Składała przy tym na ofiarę całopalną baranka, a na ofiarę przebłagalną gołąbka lub synogarlicę. Ubodzy składali w ofierze parę gołębi lub synogarlic. Wówczas to kapłan udzielał błogosławieństwa i oczyszczał matkę, skrapiając ją krwią ofiarnych zwierząt.

Czytaj więcej...
Top