Banner

chrzest 1W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (w naszej tradycji bardziej rozpowszechniona jest nazwa święta Trzech Króli) przypada święto Chrztu Pana Jezusa. Zamyka ono okres świętowania Bożego Narodzenia. Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ (pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach) chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. Dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów z 23 marca 1955 r. ustanowiono na dzień 13 stycznia, w miejsce dawnej oktawy Epifanii, wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie" i przesunięto jego termin na niedzielę po 6 stycznia.

 

 

Wspolnota krzyzChcesz zacząć wszystko od nowa? Zapraszamy Cię na cykl kilkunastu cotygodniowych spotkań Seminarium Odnowy Wiary ON-LINE, które poprowadzi Moderator Generalny ks. Łukasz Żaba SAC wraz z członkami katolickiej Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

 

 

 

 

Mówi się, że wspólnoty są przyszłością Kościoła. Patrząc na Wspólnotę Przyjaciół Oblubieńca te słowa nabierają głębokiego sensu. Charyzmat „Przyjaciół” to z jednej strony formowanie chrześcijan do dojrzałej wiary, a z drugiej aktywne zaangażowanie w ewangelizację.