Z darem modlitwy

brackPrzeżywany „Adwent” – czas oczekiwania na przyjście Chrystusa w corocznym cyklu liturgicznym – na nowo przypomina nam o odwiecznym zapatrzeniu się Boga w człowieka. Jest ono tak wielkie, że stał się Emmanuelem – Bogiem z nami – i zdecydował się nigdy z nami nie

Kochani nasi Dobroczyńcy, z całego serca w imieniu własnym i tych, którym posługujemy, życzymy Wam pięknych, radosnych, pełnych głębokiej zadumy nad niepojętą Bożą Miłością Świąt Narodzenia Pańskiego. Niech Ten, Który przychodzi do nas w ubóstwie Betlejemskiej Stajenki obdarzy Was obfitością darów. Niech napełni Wasze domy pokojem, miłością i radością dzielenia się swym szczęściem z innymi. Matce Zbawiciela i Jej zatroskanemu Oblubieńcowi powierzamy wszystkie Wasze troski i pragnienia. Błogosławionego Nowego 2019 Roku!

Z wyrazami modlitewnej pamięci – wdzięczne siostry służebniczki NMP NP z Bracka

Zima u nas zagościła już na całego, temperatury prawie codziennie około -25 °C i śnieg dosypuje i dosypuje, jakby miał za zadanie dbać o naszą poranną gimnastykę z łopatą w ręku. Z nastaniem roku szkolnego nasz dom wypełnił się gwarem dzieci przedszkolnych i szkolnych. Na początek roku szkolnego zorganizowałyśmy dla nich „wyprawkę” do szkoły. Bardzo się ucieszyły i wyraźnie na nią czekały, gdyż stanowi ona znaczne wsparcie dla skromnego budżetu samotnie wychowujących je matek. Oprócz tego, dzieci codziennie otrzymują ciepły posiłek, a odzież w miarę potrzeby.

Większość dzieci z którymi pracujemy wychowuje się bez ojca i często żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. Matki pracują nawet po 12 godzin dziennie, a dzieci pozostawione są same sobie. Dzięki Bogu, że przynajmniej niektóre z nich przychodzą do naszej świetlicy. Ostatnio pojawili się dwaj bracia w wieku 10 i 14 lat, którzy wraz z mamą-wdową przyjechali z niedalekiej wsi. Obaj mieli różnych ojców ze wspólnym mianownikiem – zmarły w młodym wieku „uzależniony”. Niestety, mama zmaga się z tym samym problemem, ale stara się zarobić na życie i pracuje całymi dniami. Chłopcy chętnie przybiegają do nas, prawie zawsze głodni. Ich trudna sytuacja rodzinna i materialna powoduje, że w szkole mają wiele problemów: zarówno z nauką - bo przyjechali z wioski, gdzie poziom był o wiele niższy niż w mieście – jak też z „odnalezieniem się” w gronie rówieśników. To wszystko wywołuje u nich dużą agresję, podobnie jak u większości naszych dzieci, ale wiedząc, że w swoich środowiskach „oddychają” atmosferą przesyconą przemocą, trudno się nawet temu dziwić.

Jak pisałyśmy jesienią, na początku roku szkolnego przeżyliśmy tragiczną śmierć jednego z naszych wychowanków. To wydarzenie wszystkimi wstrząsnęło, a najbardziej dziećmi. Śmierć kolegi była dla nich czymś zupełnie niezrozumiałym. Do tej pory wiedziały, że umierają ludzie starsi, a teraz niemal z dnia na dzień dotknęło to rówieśnika, z którym jeszcze niedawno temu biegały po korytarzu. Prosimy Was o modlitwę za te dzieci, tak bardzo poranione już na starcie swojego życia.

Ostatnio przeżywałyśmy dzień urodzin naszego Ojca Założyciela (liturgiczne wspomnienie jest 7 sierpnia, ale wtedy są wakacje, dlatego o jego uczczeniu pamiętamy też „w okolicach” 14 listopada). Zwykle przygotowujemy inscenizacje zainspirowane jego życiem - i tak było tym razem. Obawiałyśmy się jednak, że nowe, jeszcze nie scalone w grupę dzieci wiele naobiecują, „zapalą się” do występu - i na tym się skończy, jak już nie jeden raz bywało. Role rozdane, ale nadzieje mieszane:) Zbliża się czas występu, czekamy na dzieci - i jakąż wielką niespodziankę miałyśmy 18 listopada, gdy na niedzielną Mszę świętą do kościoła przyszło 16 dzieci ze świetlicy, a 12 z nich brało udział w krótkiej scence! Wystąpiły pięknie, bardzo się zaangażowały, a nam wlały w serca nadzieję na to, że jednak damy radę jeszcze wiele z nimi zrobić.

Przed zimą udało się nam wspomóc wiele rodzin produktami żywnościowymi. Utrzymujemy z nimi stały kontakt: odwiedzamy, poznajemy sytuację i potrzeby. To dzięki Wam, kochani Dobroczyńcy, możemy docierać do tych najbardziej potrzebujących!

Oczywiście, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja materialna w mieście z każdym rokiem staje się lepsza, jednak coraz bardziej zauważa się też różnice pomiędzy ludźmi bogatymi i biednymi. A poprawić sytuację ubogich nie jest łatwo nie tylko z powodu trudności materialnych, ale dlatego, że najczęściej brakuje im motywacji do zmiany negatywnych przyzwyczajeń, powodujących swoiste „błędne koło”: rozbita rodzina, kolejne związki, nałogi, dzieci z emocjonalnymi problemami i niskim poczuciem wartości, które w swoim dorosłym życiu powtarzają błędy rodziców...

Niedawno byłyśmy u kilku rodzin mieszkających w tzw. wspólnych domach: dwa pokoje o powierzchni 15 m2 zamieszkują dwie obce sobie rodziny (lub grupy ludzi mieszkających razem), dzielące wspólną łazienkę i korytarzyk. Panujące tam warunki czasem są trudne do wyobrażenia... Na przykład w jednym pokoju mieszka matka z trójką dzieci (w tym dwie dorastające dziewczynki), a obok para uzależniona od alkoholu... Dom z tak podzielonymi mieszkaniami ma 5 pięter, a takich domów w mieście jest bardzo wiele. Lecz i tam Pan Bóg szuka swoich dzieci, i znajduje serca otwarte na Jego Miłość.

Kochani nasi Dobroczyńcy! Kończąc, składamy Wam serdeczne „Bóg zapłać” za każde wsparcie nas modlitwą, cierpieniem i ofiarami. Jako członkowie jednego Mistycznego Ciała Chrystusa możemy nie tylko wspólnie uwielbiać naszego Zbawiciela, ale także razem posługiwać na Jego Niwie, którą jest Kościół. Każdy angażuje się według swojego charyzmatu, posiadanych talentów i możliwościami. I nie mogłybyśmy bez Waszej hojnej pomocy pomagać tak wielu ubogim rodzinom, dawać życiową przystań zagubionym nastolatkom czy też zapewniać całodzienny pobyt dzieciom z ochronki. Wiedzcie Kochani, że codziennie zanosimy do Boga wdzięczne modlitwy za Was, bo wiemy, że niejednokrotnie dzielicie się z nami z własnego niedostatku. Niech Dobry Bóg wynagrodzi Wam dobroć i hojność Waszych serc. Niech Nowonarodzony Zbawiciel w Nowym Roku błogosławi i ochrania Was, Wasze rodziny i bliskich, a Zmarłym da życie wieczne w Jego szczęśliwości.

Z darem modlitwy – wdzięczne siostry służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z Bracka         

Top